آخرین اخبار : 

آسوشیتدپرس: انتشار هدفمند اسناد برجام در آستانه روی کار آمدن ترامپ

۲۱۲۹۲۰_۷۸۶

اسوشیتدپرس نوشت: ایران و شش قدرت جهانی، در اقدامی نامعمول، اسناد مرتبط با توافق جامع هسته‌ای سال گذشته میان خود را که تا کنون محرمانه نگه داشته شده بودند، منتشر کردند.

به گزارش انتخاب، انتشار این اسناد با هدف تقویت مواضع طرفین بر پایبند بودن ایران به محدودیت‌های مندرج در توافق در زمینه غنی سازی اورانیوم است.

تاریخ برخی از این اسناد که بر روی وبسایت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است، به ششم ژانویه ۲۰۱۶ یعنی اندکی پیش از اعلام رسمی اجرای توافق بر می گردد.

مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق – که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود – بر عهده آژانس بین المللی انرژی اتمی گذاشته شده است.

ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، تیر ۱۳۹۴ توافق کردند در ازای اعمال محدودیت‌های مشخص بر روی برنامه هسته‌ای تهران، بخشی از تحریم‌های آن کشور را لغو کنند.

بر اساس این توافق، ایران می‌تواند تنها اورانیوم با درصد غنای پایین که برای تولید سلاح مناسب نیست در اختیار داشته باشد و مجموع ذخایر این نوع اورانیوم هم نباید هیچ وقت از ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رود.

در وبسایت آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین نامه‌ای از فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده است که انتشار اسناد توافق وین را، حدود یک سال پس از اجرای رسمی آن، تأیید می‌کند.

در این نامه اشاره‌ای به دلیل انتشار اسناد نشده است؛ اما به نوشته آسوشیتدپرس، در زمانی منتشر می‌شوند که نشانه‌هایی از سوی دولت آینده آمریکا در مورد احتمال خروج آن کشور از توافق مشاهده شده است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده که از منتقدان توافق اتمی ایران است، از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ (اول بهمن ماه) آغاز به کار خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>