آخرین اخبار : 

بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه؛ هنوز شاهد برچیده شدن فضای امنیتی دانشگاه‌‌ها نیستیم/ با بورسیه‌های غیرقانونی درست مقابله نشده است

انجمن+اسلامی+مدرسین+دانشگاه‌ها

در متن این بیانیه آمده است:

طلوع پرفروغ مهر ٩۵ در سپهر دانش و علم‌اندوزی ایران اسلامی را شکوهمندانه به تماشا می‌نشینیم و تقارن این طلوع با عید ولایت را بر سرو قامتان این عرصه تبریک می‌گوییم.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با خونی تازه در رگ، چونان همیشه خواستار تحقق کامل پویایی، شادابی و تازگی فضای علم و فضیلت و دانایی کشور است که جامعه را اگر مغز، سلامت، بدن در عافیت و جامعه‌ای که در آن، دانشگاه بی‌روح و مرده باشد، دچار مرگ مغزی شده است.

در این راستا انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها خواستار عزم جدی برای تحقق مطالبات دانشگاهیان به‌شرح زیر است:

۱- آن زمان که درخت علم و دانش در بستری اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی به بار بنشیند، می‌تواند منبع مغذی روح و تفکر آدمی باشد و اخلاق و فرهنگ و اعتقاد، تنها در هوای آزاد و فضای انتخابگرانه شکل می‌گیرد. با این نگاه، دانشگاهیان طالب تقویت و ارتقاء ابعاد اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی در دانشگاه‌ها ازطریق اقدامات انتخابگرانه، آگاهانه و خودجوش‌اند که به‌واقع ارزش‌ها را به گونه‌ای درونی و ماندگار پرورش می‌دهد.

٢. سالهاست که کمیت‌گرایی در نظام دانشگاهی بر کیفیت برون‌داد آن سایه افکنده و به‌جای اینکه دانشگاه با تزریق نیروی متخصص و کارآمد به حل مشکلات اقتصاد و صنعت و درمان آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی و … مبادرت ورزد، خود مشکلات متعددی را برگرده اقتصاد و صنعت تب‌آلود ما تحمیل کرده‌است؛ لیکن یکی از مطالبات حیاتی برای دانشگاه، حفظ کیفیت و کیفیت‌گرایی در نظام آموزش عالی است.

۳. ساحت مقدس دانشگاه باید به دور از هرگونه بی اخلاقی و نیز شائبه فساد باشد و علم و عالم، خود مظهر اخلاق و زداینده فساد و مفسدان در عرصه های اقتصادی و سیاسی است. در آخرین سال دوره اول دولت تدبیر و امید، دانشگاهیان هنوز شاهد برچیده شدن کامل فضای امنیتی در دانشگاه‌ها و مقابله جدی با فساد علمی-مالی همچون بورسیه‌های غیرقانونی در نظام دانشگاهی نیستند؛ لذا از اصلی‌ترین مطالبات به حق آنها تحقق شعار و آرمان غیرامنیتی‌شدن دانشگاه‌ها و مقابله جدی و قانونی با مظاهر فساد و بی‌اخلاقی در دانشگاه‌ها، روند مخرب سرقت علمی و مقاله فروشی‌های شرم‌آور توسط موسسات نامعتبرست تا دانشگاه، در بهار سال تحصیلی، رایحه امید را استنشاق کند.

۴. بدیهی است که دانشگاه، کانون طرح اندیشه‌های نو در فضایی آزاد و عالمانه‌است و دانشگاهیان همچنان درپی تحقق این مهم در عالم واقع هستند. منتقدان فرهیخته و متعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی با طرح انتقادات، اندیشه‌های نو و راه‌حل‌های مفید و چاره‌ساز، ضروری‌ترین عامل حیات جامعه اسلامی‌اند، به گونه‌ای که کشور نیازمند وجود و حضور آنها و اندیشه‌ورزی و نقادی آنها در دانشگاه‌هاست؛ لذا تحقق آرمان آزاداندیشی و تضمین امنیت آزاداندیشان و منتقدان در درون دانشگاه‌ها از مطالبات جدی اهل اندیشه است.

۵. آنچه که به واقع هر جامعه‌ای را از سنگلاخ انحصارطلبی و تنگ نظری می‌رهاند، توسعه سیاسی و نهادمندی است. نهادمندی، تصمیم‌گیری را توزیع و ضابطه‌مند می‌کند و سازوکار کنترل و نظارت را تعیین می‌کند. طبیعی است که دانشگاهیان نیز خواستار تحقق این امر ضروری در فعالیت‌های سیاسی-علمی و صنفی دانشجویان و اساتید باشند.

۶. آنچه موجب می‌شود که مغز متفکر جامعه از انفعال بیرون آید و نظام جمهوری اسلامی را در حداکثر کارآمدی و جامعه را در اوج اقتدار و عزت و توانمندی قرار دهد، مشارکت دادن هرچه بیشتر دانشگاهیان در نهادهای تخصصی و تصمیم‌سازی کشور است و این مهم از مطالبات عمومی و دانشگاهی در راستای تحقق پیشرفت و عدالت است.

۷. تمرکزگرایی در عالم علم و اندیشه با روح دانایی و اندیشه‌ورزی ناسازگار است و اندیشه را در حصر می‌آورد و تعصب را بر تعالی فکری و جهل را بر دانایی حاکم می‌کند؛ بنابراین از دیگر مطالبات مهم دانشگاهیان تمرکززدایی از نظام دانشگاهی و آموزش عالی و برگرداندن اختیارات پیشین به دانشگاه‌ها و حفظ استقلال آنهاست.

۸. دانشگاه‌ها باید بتوانند بدور از هرگونه تنش و جنجال سیاسی بین‌المللی و ورای روابط دیپلملتیک کشورها، روابط بین دانشگاهی با دیگر دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی دنیا داشته و به تبادل اندیشه، دستاوردها و نوآوری‌ها و رایزنی‌های علمی بپردازند؛ لذا دانشگاهیان خواستار تعیین و کاربست دیپلماسی علمی در جهت ارتقا و کارکرد سیاست خارجی کشورند.

۹. انجمن‌های علمی و صنفی در دانشگاه‌ها از توان لازم برای طرح و پیگیری مطالبه حقوق دانشگاهیان، برخوردار نیستند؛ لذا ضمن تاکید بر فعال شدن این انجمن‌ها در عرصه دانشگاهی، بر این اساس حمایت خود را از حقوق صنفی دانشجویان اعلام می‌داریم و خواستار مقابله با هرگونه سوءاستفاده سیاسی و مصادره اعتراضات دانشجویی در راستای طرح مطالبات بر حق آنها هستیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>