آخرین اخبار : 

حضورمان در سوریه هم قانونی و هم مشروع است – محمد جواد ظریف

۱۳۹۴۰۴۲۹۰۰۰۵۴۳_PhotoJ

در حاشیه مذاکرات صلح سوریه در نیویورک، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با نیویورکر به سؤالات خبرنگار این مجله درباره سوریه، حضور نیروهای ایرانی در این کشور و مذاکرات هسته‌ای پاسخ داد.
بخشی از این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
ایران نقش آشکاری در سوریه ایفا کرده است. براساس آخرین محاسبه‌ای که من داشتم، هشت ژنرال در یک‌سال‌ونیم گذشته در سوریه جان باخته‌اند.
این نشان می‌دهد که ما درباره مبارزه با داعش جدی هستیم. ما داعش و افراطی‌گری را تهدیدی برای همه در منطقه می‌دانیم. موضع ما این است که به دولت‌های مشروع در منطقه که نمایندگی در سازمان ملل متحد دارند، کمک می‌کنیم. ما به درخواست دولت عراق از طریق مشاوران خود کمک می‌کنیم، ما به درخواست دولت سوریه با مشاوران خود برای جنگ با افراطی‌گری کمک می‌کنیم. بنابراین این کار هم قانونی و هم مشروع است.
اما بیشتر این مشاوران در حال کمک به سوری‌ها برای مبارزه با مخالفان هستند. دولت سوریه واقعا چندان در حال جنگ با داعش نیست.
نه. دولت سوریه در حال جنگ با داعش است. پس چه کسی در حال جنگ با داعش است؟ آمریکاست؟
مجموعه‌ای از گروه‌های شورشی در حال این کار هستند.
این یک شوخی است. آمریکا می‌خواست گروه‌های شورشی تحت آموزش خود را به سوریه بفرستد تا با داعش بجنگند. از دوهزارو ۵٠٠ شورشی که آنها آموزش داده بودند، فقط ٧٠ نفر از آنها پذیرفتند به سوریه بروند و با داعش بجنگند. بقیه آنها خواستند به سوریه بروند تا با دولت بجنگند. بنابراین شما باید بیدار شوید و واقعیت را ببینید. گروه‌های شورشی حتی یک گلوله علیه داعش شلیک نکرده‌اند.
تهران و مسکو درباره اتفاقاتی که در سوریه در حال وقوع است یا تلاش برای مذاکره درباره صلح چقدر با یکدیگر هماهنگی دارند؟
ما تلاش می‌کنیم درباره آنچه در منطقه در حال وقوع است به صورت منظم با روسیه و همچنین دیگران به جز آمریکا هماهنگی انجام دهیم و ما آماده هستیم با هرکسی درباره اوضاع سوریه مذاکره کنیم؛ زیرا معتقدیم این تهدیدی مشترک است.
حدود ٣۶ سناتور در نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا از وی خواستند تحریم‌ها را لغو نکند.
آنها از رئیس‌جمهور نخواستند که برجام را بپذیرد. بیش از ٣۶ نماینده در مجلس ایران هستند که از ما می‌خواهند برجام را اجرا نکنیم. بنابراین فکر می‌کنم برای ما نیز چنین باشد.
نامه سناتورها اشاره به آزمایش موشکی ایران در دهم اکتبر دارد. چرا برای ایران این‌قدر مهم است که آزمایش موشکی انجام دهد؟
این دفاع مشروع ماست. اینها موشک‌هایی نیستند که برای قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده باشند، بنابراین این حق ما برای دفاع از خود است.
پس احتمال توافق درباره موشک‌ها وجود نخواهد داشت.
اصلا نه. چرا باید چنین باشد؟ متحدان شما در حال هزینه ده‌ها میلیارد دلاری برای خرید تسلیحاتی هستند که در این منطقه نیازی به آن ندارند. جنگ‌افزار نظامی ایران کمتر از کسری هریک از این کشورها در منطقه است.
اخیرا کنگره آمریکا مصوبه‌ای را در راستای تغییر برنامه لغو روادید به تصویب رسانده است. این مصوبه مسافرانی را که به کشورهایی سفر کرده‌اند که از طرف آمریکا کشورهای حامی تروریسم به حساب می‌آیند، ملزم می‌کند تا فرایند اخذ روادید و بررسی امنیتی را طی کنند. نام ایران نیز در این فهرست دیده می‌شود.
این برنامه غیرمنطقی است. آیا هیچ‌کس در غرب هدف حمله هیچ تبعه ایرانی، ایرانی‌الاصل یا هر کسی که در حال سفر به ایران است، قرار گرفته است؟ از آنجایی که بسیاری از افراد هدف حمله، اتباع متحدان شما، افراد در حال سفر به کشورهای متحدان شما و افراد در حال گذر از کشورهای متحدان شما قرار گرفته‌‌اند، شما به‌دنبال آدرس اشتباه می‌گردید. شما می‌دانید افرادی که مردم را در سن برناردینو کشتند اهل کجا بودند. شما می‌دانید افرادی که حملات یازدهم سپتامبر را انجام دادند اهل کجا بودند. شما می‌دانید افرادی که حملات پاریس را انجام دادند، اهل کجا بودند و از کجا گذر کردند و کجا رفتند. هیچ کدام از اینها حتی در ایران پا هم نگذاشتند. بنابراین شما چرا در حال مجازات افرادی هستید که در حال سفر به ایران هستند و به خاطر آن، آنها را مجازات می‌کنید؟ ما قصد نداریم این افراد را تندرو کنیم. ما هرگز این کار را انجام نداده‌ایم. متحدان شما، افرادی را که سفر کردند، تندرو کرده‌اند.
برخی اتباع ایرانی-آمریکایی در ایران در بازداشت هستند. این واقعا در این کشور(آمریکا) بازتاب داشته است.
من از منظر انسانی بیشترین تلاش خود را برای حل این موضوع به کار بسته‌ام و همچنان بیشترین تلاش خود را در این زمینه به کار خواهم بست.
منبع: خبرگزاری صداوسیما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>