آخرین اخبار : 

دکتر نجفی: قرار نبود در برجام آمریکا را به دوست تبدیل کنیم/منشور حقوق شهروندی کار بی‌نظیری در طول انقلاب اسلامی بود

۴۰۸۳۶_۲۳۰

محمدعلی نجفی در همایش “رفاه و منزلت اجتماعی معلم” که در کانون امام علی(ع) اراک برگزار شد، برضرورت توجه به جایگاه معلمان تاکید کرد و اظهار داشت: موضوع رفاه و منزلت اجتماعی معلم دغدغه مشترک ما است چراکه این موضوع، امری مهم و موضوعی ارزشمند و تعیین‌کننده در جامعه امروز است.

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور افزود: بعد از انقلاب اسلامی بحث‌ها و صحبت‌های بسیاری درباره اهمیت آموزش و پرورش و جایگاه معلم شده به طوری که یکی از نکات مهم در سخنان امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و نیز آموزه‌های دینی در بیان ائمه هدی(ع) تجلیل و احترام به مقام معلم و تعلیم و تربیت است.

نجفی تصریح کرد: البته تلاش ما برای عملی شدن این مهم است که باید مورد توجه باشد چراکه تحول و تکامل جامعه به کار معلم بستگی داشته و حتی به بیان قرآن تعلیم و تزکیه رسالت مهم انبیا و پیامبران الهی برشمرده شده است.

مشاور ‌رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: همه کشورهایی که در مسیر توسعه حرکت کرده یا در آن وارد شده‌اند به‌این درک رسیده‌اند که باید به‌حوزه آموزش و پرورش توجه ویژه‌ای کنند به‌طوری‌که در کشور فرانسه و بعد از جنگ جهانی دوم پرداختن به آموزش و پرورش را برای ساخت دوباره کشور اصل گذاشتند و یکی از بزرگان عرصه تعلیم و تربیت فرانسه را مسئول کمیسیونی برای این مهم قرار دارند چراکه آموزش و پرورش را به‌عنوان اولویت فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم می‌دانستند.

وی بیان کرد: در دیگر کشورها مثل آمریکا و ژاپن نیز می‌بینیم برای عبور از سختی ها و رسیدن به توسعه توجه ویژه‌ای به آموزش و پرورش داشتند و حتی آمریکا برای رقابت با شوروی و به‌ویژه مباحث فضایی به تحول در آموزش و پرورش توجه کرد ، بنابراین چه از نظر ایدئولوژی و چه از نظر تجربه انسان امروز به این مهم می رسیم که در صدر برنامه‌های توسعه‌محور باید برنامه‌های آموزش و پرورش قرار بگیرد.

نجفی اضافه کرد: دو بررسی مهم در سال ۸۳ و سال ۹۳ درباره سرمایه اجتماعی و مولفه‌های آن در کشور انجام شد که خوشبختانه نتیجه این بود که فرهنگیان قشری اند که مردم بیشترین اعتماد را به آنها دارند به‌طوری‌که ۵۰ درصد اعلام کردند که به معلمان اعتماد خیلی زیاد و ۲۷درصد نیز به معلمان اعتماد نسبی دارند و این درحالی بود که این قشر در بین اقشار مختلفی که طرح شده بود از موقعیت اجتماعی و اعتماد عمومی بالایی به عنوان یک پشتوانه مردمی بالا برخوردار می باشند.

وی ادامه داد: اما باید بتوانیم انتظار به‌حق معلمان را برآورده کنیم که انتظارات آن‌ها تنها مسائل مادی و معیشتی صرف نیست چراکه این قشر انتظاراتی در بخش اجتماعی دارد و انتظار دارد که حداقل شرایط و ابزار لازم برایش فراهم باشد، تا بتوانند مسئولیت محوله را بهتر اجرا کنند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت بازتعریف آموزش و پرورش در جامعه گفت: امروز نیاز داریم تا نگاه را تغییر دهیم و نیاز به یک بازتعریف و بازنگری در جامعه درباره آموزش و پروش داریم چراکه یک مسئول به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را برطرف کند بلکه همه معلمان باید همت کنند تا بتوان کشور را از گرفتاری‌ها نجات داد.

نجفی افزود: نظام تعلیم و تربیت نیازمند تحول است چراکه این تغییر زمینه توسعه در بخش آموزش و پرورش و متعاقب آن توسعه ملی را فراهم می کند. زیرا توسعه آموزش و پرورش و توسعه ملی بر یکدیگر تاثیرگذار هستند و باید توجه داشته باشیم براثر مشکلات دچار یک سیکل و چرخه معیوب نشویم چون کشور ناکارآمد و بدون پیشرفت نمی‌تواند رضایت شغلی معلمان و سایر اقشار را ایجاد کند پس عقب‌ماندگی در توسعه سبب عقب‌ماندگی آموزش و پرورش می‌شود.

وی ادامه داد: همین‌طور اگر آموزش و پرورش دچار عقب‌ماندگی شود، منجر به عقب‌ماندگی توسعه کشور می‌گردد و آموزش و پرورش عقب مانده نمی‌تواند نیروی انسانی و جامعه را به سمت پیشرفت و تعالی حرکت دهد و زیر بناهای لازم برای توسعه را فراهم سازد.

مشاور رئیس‌جمهور آگاهی معلمان و توجه به موضوعات مهم جامعه را امری اساسی خواند و گفت: در عین حال که باید شأن علم و تربیت را در جامعه امروز تشریح کنیم، باید به موضوعات مهم دیگر نیز توجه داشته باشیم و تحلیل درستی از مسائل ارائه کنیم.

نجفی افزود: کشور ما کشوری است که از نظر قابلیت ها و ظرفیت‌های ملی پرقدرت است، دارای نیروی جوان باهوش و ذکاوت در یک جغرافیای وسیع بوده و دارای تنوع اقلیمی است، به‌طوری‌که در کمتر کشوری چنین تنوع اقلیمی وجود دارد به‌طوری‌که در یک فصل در یک منطقه می‌توان اسکی و در منطقه‌ای دیگر از کشور در دریا شنا کرد.

وی بیان کرد: ایران دارای موقعیتی ژئوپلیتیکی است به طوری که دارای موقعیت خاص در ارتباط بین شرق و غرب است و دارای معادن سرشار و مهم و ذخایر نفتی شناخته شده و ناشناخته بالایی است به طوری نه و نیم درصد ذخائر شناخته شده نفت در کشور ما قرار دارد و شاید حدود ۴۰ تا ۵۰درصد از منابع نفتی ما هنوز ناشناخته است، از سوی دیگر ۱۸٫۵درصد کل ذخایر گاز دنیا در ایران وجود دارد و همه این ظرفیت‌ها نشان می‌دهد ما کشوری پرقدرت و توانمندی هستیم.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های ایران گفت: این‌ها درحالی است که براساس برآوردهای بین‌المللی موسسات معتبر جهانی ایران را جزو ۱۰ کشور برتر از نظر توانمندی برشمرده‌اند، به‌طوری‌که یک رسانه معتبر غربی بعد از برجام اعلام کرد ایران تا سال ۲۰۲۵ به سرانه ملی ۲هزار دلار و تا سال ۲۰۵۰ به سرانه ۳۵هزار دلار برای هر فرد می‌رسد و این یعنی رشد سریع کشور و امیدواری نسبت به آینده فرزندان این سرزمین.

نجفی اضافه کرد: مکنزی یک موسسه بین المللی معتبر جهانی است که در گزارش اخیر خود اعلام کرد ایران می‌تواند در سال ۲۰۳۵ تولید ناخالص ملی خود را تا ۱۰۰۰ میلیارد دلار افزایش بدهد.

وی ادامه داد: باید مراقب باشیم، چراکه در وضعیت امروز منطقه، کشور ما در امنیت کامل به سر می‌برد که این ارمغان نظام جمهوری اسلامی و تلاش دولت و سایر ارگان‌ها است و این درحالی است که نگاهی به وضعیت منطقه نگران‌کننده است چراکه اگر یک اشتباه بکنیم بزرگترین نعمت کشور یعنی امنیت به‌خطر می‌افتد.

نجفی اضافه کرد: ایران دارای دشمنان قسم خورده‌ای است که از آن جمله باید گفت قوی‌ترین لابی در آمریکا لابی علیه ایران است که متشکل از لابی اسرائیلی‌ها و تندروهای جمهوری‌خواه می باشد.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات بعد از برجام گفت: در بعد از برجام شاهد مخالفت عربستان و چند کشور عربی علیه ایران بودیم به‌طوری‌که عربستان به چندین بانک و شرکت در نقاط مختلف دنیا اعلام کرده است در صورت همکاری با ایران دارایی این کشور و اتباعش را که در این بانک‌ها است، خارج می‌کند.

وی افزود: امروز چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی با چالش و تهدیداتی روبه‌رو هستیم، یکی از تهدیدات داخلی قطب بندی جامعه و تبدیل به صفر و یک کردن جامعه است. اینکه همه چیز یا باید خیلی خوب باشد یا خیلی بد، یعنی یک عده همه چیز را ۱۰۰‌درصد خوب می‌بینند و یک عده ۱۰۰درصد منفی که این یک موضوع تهدیدکننده است.

نجفی بیان کرد: البته با این نظر که مخالفان دولت، مخالفان نظام و اسلام هستند، موافق نیستم و حتی با این تعریف که هر منتقد باید راه حلی ارائه کند، هم مخالفم اتفاقا اگر کسی نقدی کرد ولی راه حلی نشان نداد ضعف مسئله را به ما گوشزد می‌کند و این اشکالی ندارد. ولی کسانی که از دولت نقد می‌کنند باید انصاف داشته باشند و اشکال را در حدی که هست ببینند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به منشور شهروندی گفت: کار زیبای رئیس‌جمهور موضوع تدوین منشور حقوق شهروندی بود که گامی برای رسیدن به جامعه رشد یافته است که باید در وهله نخست منشوری باشد، که روی آن توافق و آگاهی وجود داشته باشد و این منشور حقوق شهروندی کار بی‌نظیری در طول انقلاب اسلامی بود که آرزوی بسیاری از دلسوزان نظام هم بوده است.

وی افزود: این منشور حتی از نظر بین المللی یک امتیاز برای کشور است چراکه یکی از مفاهیمی که در این سال‌ها مدام به آن محکوم و متهم شدیم موضوعات حقوق بشر و حقوق شهروندی بوده است و این منشور حقوق شهروندی جواب قاطع به مخالفان بود چراکه بالاترین مقام اجرایی کشور می‌گوید من و دولتم به آن پایبندیم.

نجفی افزود: این درحالی بود که مخالفان اعلام کردند این منشور خوبی است اما یک حرکت تبلیغاتی و انتخاباتی از سوی دولت است حال آن‌که از ۳ سال پیش معاون حقوقی رئیس‌جمهور اعلام کرد گروهی مشغول تدوین این منشور هستند و کار تدوین آن از ابتدای دولت آغاز شد و بعد از مدتی به رئیس‌جمهور ارائه شد، برخی حقوق‌دانان ایراداتی گرفتند و در نتیجه مجدداً بررسیهایی انجام و نهایتاً امروز عرضه شد و امروز مخالفان اعلام می‌کنند این یک حرکت تبلیغاتی انتخاباتی است. اگر اعلام نمی شد می گفتند پس چرا رییس جمهور به وعده خود عمل نکرد !

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع برجام گفت: تا قبل از توافق برجام روحیه ناامیدی به جامعه می دمیدند که مگر می‌توانیم با ۶کشور بزرگ دنیا پای میز مذاکره بنشینیم و بعد از توافق می‌گفتند پس نتیجه برجام چه شد؟ به عنوان مثال بلافاصله پس از برجام منتقدان تیتر زدند چرا سوئیفت باز نشده است ولی بعد از بازشدن سوئیفت حتی یک بار تیتر نزدند که سوئیفت باز شده است !

وی بیان کرد: وزیر نفت وقتی گزارشی از اقدامات خود در اپک داد مشخص شد که کاری که از نظر دیپلماسی نفتی در اپک انجام داده، کار بزرگی است و وزیر نفت باید از این نظر مدال لیاقت و شجاعت دریافت کند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به مسائل اپک گفت: در اپک عربستان با بیش از ۱۰میلیون بشکه نفت تولید تصمیم‌گیر اصلی بوده، حساب کنید از ۳۲میلیون بشکه نفت تولیدی اوپک ۱۰میلیون بشکه سهم تولید عربستان است و حال با این همه خصومت و کارشکنی عربستان مجبور شد در اپک تسلیم حرف ایران شود.

وی افزود: با اینکه به سبب کاهش قیمت نفت کشورهای دیگر میزان تولید و صادرات را کم کردند، حتی عربستان تولید خود را ۵۰۰ هزار بشکه کاهش داد ما نه تنها میزان تولید خود را کاهش ندادیم بلکه این میزان را افزایش هم دادیم، ۳ ماه مذاکرات سخت با اپک انجام شد تا این موفقیت حاصل شد.

نجفی ادامه داد: در آغاز فعالیت دولت یازدهم روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت صادر می کردیم اما امروزه ۲میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشیم که این مهم یکی از نتایج برجام محسوب می‌شود.

وی افزود: ۳٫۵سال قبل که دولت را تحویل گرفتیم تنها اجازه یک میلیون بشکه نفت آن هم با نظر آمریکا داشتیم که اگر امروز همان رویه بود با یک میلیون بشکه آن هم با این قیمت امروز اداره کشور با مشکل روبه‌رو می‌شدیم.

نجفی ادامه داد: در برجام قرار نبود دشمنی مثل آمریکا را به‌دوست تبدیل کنیم چراکه این کشور دست از دشمنی با انقلاب اسلامی برنداشته است ولی دیدیم با برجام کار تیم دیپلماسی تا آنجا پیش رفت که تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت نقض شد. قبل از برجام در کشورهای اروپایی بنزین به هواپیماهای ما نمی‌فروختند و مثلاً هواپیمای ما مجبور بود از لندن بلند شود و در کشور ثالثی فرود آید و در آنجا بنزین و سوخت تهیه کند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به وضعیت دولت در آغاز کار گفت: روزی که دولت یازدهم تشکیل شد تورم در مردادماه ۹۲ حدود ۴۰درصد بود که شاید اگر اقدامات دولت نبود، مانند ونزوئلا که همچون ما بود امروز به تورم ۷۰۰درصدی می‌رسیدیم و این درحالی بود که آن زمان رتبه دوم را بعد از ونزوئلا از نظر تورم داشتیم.

وی افزود: می‌بینیم امروزه در این کشور برای ساعاتی مرز خود با کلمبیا را باز می‌کنند تا مردم برای تهیه نیاز خود به این کشور رفته و پس از ساعت‌ها در صف بایستند و اقدام به تهیه نیازهای خود کنند که شاید اگر تلاش دولت نبود ما هم به درد این کشور دچار شده بودیم.

نجفی ادامه داد: پس از برجام ۴میلیارد دلار بانک مرکزی از انوک، ۲٫۵میلیارد دلار طلب وزارت نفت از شل دریافت شد و به همین طریق بخشی از منابع ارزی ما آزاد شد، هرچند برخی کشورها مانند عمان و هند هنوز به ایران بدهی دارند.

مشاور رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وقتی به این می‌اندیشم که اگر برجام اتفاق نیفتاده بود و توافق نشده بود، تنم می‌لرزد، اولاند در یک دیدار خصوصی صراحتاً گفت در مورد حمله به ایران به توافق رسیده بودیم و تنها اختلاف بر سر زمان و گستره حمله بود که به نتیجه نرسیده بود که فکر می‌کردم این را تنها در دیدار خصوصی می گوید اما در پایان نشست و وقتی بیرون آمدند در مصاحبه مطبوعاتی مشترک، باز سربسته اعلام کرد.

نجفی خاطرنشان کرد: چالش‌های بسیار بزرگی داریم و در سال‌های آینده براساس محاسبات انجام شده هر سال ۸۵۰ هزار نفر از کسانی که در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند، فارغ التحصیل می‌شوند که اگر ۲۵۰ هزار نفر از آن‌ها دنبال کار نباشند یا شاغل باشند، ۶۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل جویای کار داریم که به‌جز اینها ۶۰۰ هزار نفر هم بدون تحصیلات دانشگاهی وارد بازار کار می شوند و در جمع رقمی بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر وارد بازار کار خواهند شد.

وی با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری در کشور گفت: برای ایجاد اشتغال نیاز به سرمایه‌گذاری است، هم سرمایه‌گذاری خارجی و هم سرمایه‌گذاری داخلی و سرمایه گذار هم نیاز به امنیت دارد و عموماً سرمایه‌گذار به‌دنبال امنیت برای سرمایه‌گذاری است و اگر ما نتوانیم مقصد این سرمایه‌گذاری باشیم، سایر کشورها به این موضوع می‌پردازند و جذب سرمایه‌گذار می‌کنند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به فعالیت‌های اقتصادی دولت گفت: دولت و فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی آن روی ریل خوبی قرار گرفته همان‌طور که استاندار مرکزی اعلام کرد کارخانه‌های بزرگ استان راه افتاده و این وضعیتی است که در همه استان‌ها شاهد آن هستیم.

وی افزود: روزی مجتمع فولاد مبارکه و ذوب آهن گلایه داشتند که نه تنها تمام انبارهایشان بلکه حتی محوطه حیاط شرکت‌هایشان نیز از تولیدات پر شده است و تقاضا وجود ندارد، اما امروز شاهد تغییر در بازار هستیم.

نجفی خاطرنشان کرد: سال ۹۲ کارخانجات خودروسازی که ۱۸درصد ارزش افزوده صنعت و ۳درصد تولید ناخالص ملی را در اختیار دارند با اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم شامل کارگران، قطعه‌سازان، تا مکانیکی و تعویض روغنی سالانه ۶۵۰هزار دستگاه خودرو تولید می‌کرد نه که امسال این رقم به یک میلیون و ۱۰۰هزار دستگاه رسیده است.

وی ادامه داد: البته باید کیفیت‌ها بهتر شود که ۲ قرارداد بزرگ با ۲ شرکت بزرگ خودروسازی منعقد شده به نحوی که تولیدات‌شان در ایران ۳۰درصد قابلیت صادرات و فروش به دیگر کشورها را داشته باشد.

نجفی بیان کرد: چرخ اقتصادی کشور به راه افتاده و آنچه مهم است جهت‌گیری درست کارهاست، چه در این استان و چه در کل کشور، شرایط فراهم شده و امید داریم آموزش و پرورش هم در همین چارچوب توسعه باید و رشد پیدا کند.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: امیدواریم وزیر آموزش و پرورش گام های اساسی بردارد، مجلس هم نشان داده حامی خوب دولت و آموزش و پرورش است و امیدواریم که شاهد برطرف شدن مشکلات در بخش آموزش و پرورش باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>