آخرین اخبار : 

سوالی‌که باعث بغض هاشمی شد!

۴۱۱۴۶۴۴_۸۳۹

آیت‌ا… هاشمی همواره بر لزوم آگاه‌سازی جامعه از آنچه در کشور می‌گذرد تاکید دارد و بارها تذکر داده که اگر جامعه در غفلت از وضعیت عرصه‌های مختلف به سر ببرد نمی‌توان از آنها آن‌چنان که انتظار هست همراهی و همکاری را طلب کرد. یکی از دلایل هجمه به رئیس مجمع تشخیص مصلحت هم آن است که بی‌پرده با مردم سخن می‌گوید و به عبارتی آنها را محرم می‌داند و دلیل ارتباط خوب او با رسانه‌ها در همین راستا تعریف می‌شود. هر از چندگاهی اهالی رسانه به دیدار آیت‌ا… هاشمی می‌روند و پذیرای توصیه‌های او می‌شوند که جز خیر و پیشرفت در آن نیست. در ۲ آبان هم جمعی از اهالی رسانه به دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت رفتند که دفتر آیت‌ا… هاشمی حاشیه‌نگاری این دیدار را چنین منتشر کرده است:«شاید خیلی‌ها ندانند آقای هاشمی تنها رئیس‌جمهوری بود که با مدیران ۵ روزنامه کثیرالانتشار جلسه مشترک گذاشت و مجله مرحوم سحابی (ایران فردا) که تیراژش به ۹۰ هزار نسخه رسید و چاپخانه روزنامه منتقدش (رسالت) را نوسازی کرد و ۱۶ ساعت به کیهان وقت مصاحبه داد و همشهری را هم فرصت بروز و ظهور داد. اعتدالی‌ترین جلوه آقای هاشمی در همین چند سطور کاملا پیداست که از مسیح مهاجری و مرحوم سحابی و حسین شریعتمداری و احمد توکلی و کرباسچی می‌توان در سپهر رسانه‌ای آن سراغ گرفت. آقای هاشمی مشغول پاسخ به سوالی درباره نقش و جایگاه والای روحانیت هستند، با این مضمون که البته متاسفانه بخشی ازسال۸۴ از مسیر خود خارج شدند». صراحت عجیبی دارد حرف‌های آقای هاشمی وقتی درباره علت خروج از مسیر برخی می‌گویند. خطابشان به آنهایی است که رای مردم را تزئینی خواندند و از امام زمان (عج) جهت رای آوری در سال ۸۴ خرج کردند و هنوز هم نه تنها از خطای خویش توبه نکرده‌اند، بلکه همچنان هم بر نظر خویش پای فشارند که مگر می‌شود در همه چیز، میزان رای ملّت باشد؟!
آنجا که هاشمی بغض کرد
در ادامه این حاشیه‌نگاری تصریح شده است:«سوال بعدی از آقای هاشمی سوالی درباره ضمانت اجرایی سیاست‌های کلی انتخابات است. آقای هاشمی البته پارسال همین موقع‌ها پاسخ این سوال را به شکل دیگری دادند که تاکید کردند:«نه برای انتخابات نگرانم و نه برای ثمر رسیدن برجام». جالب است که هم نتیجه انتخابات و هم امضای برجام نشان داد آیت‌ا… از روی خوشبینی پیش‌بینی نکرده بودند. امروز هم آقای هاشمی ضمن استقبال از تدبیر رهبری از مطالبه افکار عمومی به عنوان مهم‌ترین ضامن اجرای سیاست‌های کلی انتخابات می‌گوید. که هر تفسیر به رایی از ابلاغ صریح رهبری را به کنار خواهد زد. تا انتخاباتی هر چه مردم پسندتر در آینه آتیه نظام باشد و هرچه که مردم بخواهند همان‌طور بشود. ضمن آنکه این‌بار آقای هاشمی و مجمع با تفویض رهبری پای نظارتی کامل و صریح ایستاده‌اند تا «قانون» به‌جای «سلیقه» در ادای کامل حق النّاس حکم براند. ان‌شاء‌ا…. سوال بعدی از آقای هاشمی درباره سقوط اخلاق است. سقوط اخلاقی که از سال ۸۴ فراگیر شد و هنوز هم درمانی نیافته است. پاسخ آقای هاشمی پاسخی همراه با بغض کوتاهی است. پاسخی از جنس سال‌ها خون دل خوردن و به چشم خود دیدن فراگیر شدن فساد و بی‌اخلاقی. آقای هاشمی می‌گوید:«حرف‌های زیادی دارم هم از انتخابات ۸۴ هم ازبلاهایی که بر سر کشور آمد، هم از آنها که به خدا واگذارشان کردم. ولی اکنون صلاح نمی‌دانم بگویم. فقط یک جمله می‌گویم و بس. که تمام اینها درس عبرتی بود برای ما تا دیگر رای مردم را در درجه دوم نخوانیم! »همین یک جمله آقای هاشمی در خود هزار ناگفته دارد. ماجرای هاشمی و افراطی‌ها هیچ وقت شخصی نبوده. اینکه می‌گویند هاشمی خاکریز اول نظام است. مصادیق فراوانی دارد در ۳۵ سال گذشته که شاید روزی بالاخره در جایی جمع‌آوری شود و «تابلویی از تخریب» آیت‌ا… برای تاریخ به یادگار بگذارد. تابلویی که «آیینه عبرت انقلاب» نام بسیار پر مسمایی بر آن خواهد بود.
پاسخ به نگرانی درباره کنسرت
سوال بعدی که آقای هاشمی جواب می‌دهد سوالی درباره برخی نگرانی‌ها از گسترش اینترنت است. پاسخ آقای هاشمی همان پاسخی است که دو سال قبل درباره ماهواره دادند. آقای هاشمی آن روز به صراحت گفتند نتیجه بگیر و ببند و جمع کردن ماهواره‌ها چه شد؟ جز اینکه مردم بیشتر به آن روی آوردند. پس چرا کاری می‌کنیم لجاجت جای اقناع را در جامعه بگیرد. آقای هاشمی می‌گوید مگر ما در لباس پیامبر(ص) می‌توانیم فراتر از خود پیامبر (ص) عمل کنیم. مگر اسلام، دین سهله نیست؟ مگر احکام امضایی پیامبر(ص) نسبت به احکام انشایی بیشتر نبود؟ یعنی آنچه را که مردم داشتند را پیامبر خدا (ص) قبول نکرده بود تا به آن شیوه زندگی کند؟ آقای هاشمی می‌گوید از تعزیر ویدئو و ماهواره و اینترنت تا تعطیل کنسرت و بازی فوتبال چه عایدی نصیب حوزه‌های علمیه و نفوذ کلام روحانیت شده که از آن دست بر نمی‌داریم؟ آیا واقعا فقه‌شیعه در این دوران خطیر، رسالتی بزرگ‌تر و با اهمیت‌تر ندارد؟ سوال آخری که آقای هاشمی جواب می‌دهد سوالی درباره آینده انقلاب و راهکارهایش است. جالب است که سال ۸۲، کیهان از آیت‌ا… همین سوالی را پرسیده بود که امروز اصلاح طلبان از آقای هاشمی می‌پرسند. جالب‌تر هم اینکه، پاسخ نسبتا مشترکی می‌گیرند. آقای هاشمی سال ۸۲ به کیهان گفته بود آینده انقلاب را از آن اعتدال می‌دانم. هر چند فراز و فرودهایی هم داشته باشیم؛ که انتخابات ۹۲ نتیجه همان پیش‌بینی شد. امروز هم آقای هاشمی هشت راهکار می‌دهد برای آینده انقلاب تا در مسیر اعتدال باقی بماند. راهکارهایی که هم داخلی است و هم خارجی. اصلاح رویه ردّ صلاحیت‌ها و عدم دخالت نظامی‌ها در انتخابات به عنوان پایه گسترش حضور مردم از جمله توصیه‌های داخلی آقای هاشمی است و رفع اختلافات با کشورهای عربی و دنیای اسلام و تقویت سیاست خارجی بر مدار برجام را هم در ابعاد بین‌المللی راهگشا می‌دانند و در نهایت هم از جایگاه یک مبلغ دینی می‌گوید همه این راهکارها هم یک شرط لازم و کافی دارد که از «دروغ و فریبکاری» با مردم دوری کنیم! جلسه که تمام می‌شود یکی از آقایان می‌گوید خدا کند که متن کامل این گفت و شنود در قالب یک کتاب منتشر شود تا سندی تاریخی از این جلسه باقی بماند. روایت مصلحت همچنان باقی است…
توضیح کدخدایی درباره سال ۹۲
آیت‌ا… هاشمی از آنجا که صراحت را اصلی‌ترین رویکرد ارتباطی خود می‌داند ۱۲ آبان در دیدار جمعی از استادان و دانشجویان رشته تاریخ درباره ردّ صلاحیتش در انتخابات ۹۲ گفته بود: وزیر وقت اطلاعات در زمان بررسی صلاحیت‌ها، به شورای نگهبان رفته و گفته بود که با آمدن هاشمی همه رشته‌های ۱۰ساله ما پنبه می‌شود. پس از انتشار متن اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت بود که سخنگوی شورای نگهبان درباره صحبتهای هاشمی‌رفسنجانی پیرامون نحوه بررسی صلاحیت‌ها توضیحاتی ارائه داد. عباسعلی کدخدایی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارت هاشمی‌رفسنجانی مبنی بر دخالت حجت‌الاسلام مصلحی در رای شورای نگهبان در زمان بررسی صلاحیت هاشمی در سال ۹۲ گفت: من قبلا به این اظهارات پاسخ دادم و گفته‌ام که نظر شورای نگهبان نظر مستقلی است و صرفا نظر خود اعضای شورای نگهبان است اگر چه نظر کارشناسی از بخش‌های مختلف گرفته می‌شود. کدخدایی با بیان اینکه این مطلب، مطلب پنهانی نیست، اظهارات هاشمی را تکذیب کرد و گفت: این ماجرا به شکلی که مطرح شده، نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>