آخرین اخبار : 

عبده تبریزی : رشد اقتصادی ۷٫۴ درصدی دستاورد برجام است

۱۴۸۲۲۲۱۷۲۰۴۲۱۴۹۳۰۰

نرخ رشد اقتصادی ۷٫۴ درصد در اقتصاد ایران مبتنی بر مولفه های اصلی چون دستاوردهای برجام و فروش دو برابر نفت است، هر چند بخش های دیگری چون خودرو و کالاهای اساسی و بازار فولاد، سهم خود را ایفاء کردند اما این نرخ رشد نیز جز از طریق اصلاحات اقتصادی به پایداری نخواهد رسید.

حسین عبده تبریزی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت رشد اقتصادی ۷٫۴ درصدی محقق شده اخیر را مرهون تلاش های دولت دانست و گفت: توافق برجام و تلاش های دولت در این مقطع چنین محصولی داشته و باور ما بر این است که نرخ رشد اخیر به سیاق قبل محاسبه شده و پایداری رشد مهم است.

وی رشد نرخ ۷٫۴ درصدی اخیر در اقتصاد را بر اثر فروش نفت دانست و ادامه داد: همانطور که می دانید فروش نفت ۱۵ درصد در اقتصاد ایران اثر دارد و در این شرایط باعث شده نرخ رشد اقتصادی کشور به یکباره بالا رود.

این تحلیل‌گر مسائل اقتصادی یادآور شد: دولت هم می داند که این رشد نرخ، رشد پایداری نیست و بر اساس وضعیت فعلی نرخ های رشد ۷ و ۸ درصدی قابل تکرار نیست و دولت مجبور است، هر چه زودتر مسائل بخش مالی را حل کند تا بتواند به رشد پایدار فکر کند.

عبده تبریزی با تصریح بر بحران حاکم در بخش مالی کشور یادآور شد: این بحران میراث دولت قبل است و برای رفع آن باید شجاعانه رفتار کرد. البته باید در سطح نظام با این بحران برخورد کرد و صرفاً مقابله با آن در سطح بانک مرکزی کارساز نیست و تا مسائل اصلی این بحران حل نشود تحقق نرخ رشد پایدار در کشور وجود نخواهد داشت.

مشاور وزیر راه و شهرسازی، بحران مالی را نتیجه نرخ سودهای بالا که متأثر از تورم و فساد گسترده است، خواند و افزود: موضوع مبارزه با فساد هم صرفاً مربوط به دولت نیست و قوه قضاییه محل مقابله مستقیم است و اصلاح این ساختار ضروری است و البته بخشی از آن نیز در ید بانک مرکزی است.

این استاد دانشگاه بر ضرورت تبلیغ در رشد اقتصادی تأکید و اظهار داشت: اینکه بگوییم نرخ رشد ما سه برابر منطقه است، درست نیست و از آنجایی که از ویژگی ثبات و پایداری هم برخوردار نیست لازم است به عنوان یکی از دستاوردهای برجام برای آن تبلیغ کنیم و اضافه تر به آن نپردازیم زیرا این نرخ بدون اصلاحات اقتصادی در سال آینده تجدیدپذیر نخواهد بود.

عبده تبریزی از دولت خواست تا به هیچ وجه حول محور رشد اقتصادی به دست آمده مانور چندانی ندهد و بیان کرد: چرا که نرخ رشد موردی است و عمده آن متأثر از فروش نفت و آثار برجام است و بهتر است در خصوص علل ایجاد چنین نرخ رشدی مسائل عنوان شود تا آنکه در سال آینده در صورت عدم تکرار با واقعیت ها بهتر مواجه شد.

وی کیفیت نرخ رشد اقتصادی را مهم دانست و افزود: اجزای تشکیل دهنده رشد اقتصادی نیز مهم است و لازم است به موضوع رشد اقتصادی در تمام عرصه ها توجه کرده و آن را در حوزه‌های مختلف مانند فولاد و کالاهای اساسی و اتفاق‌های مثبتی که در بخش خودرو، بازار جهانی فولاد و حوزه کشاورزی رخ داده را بررسی کرده و برای رسیدن به نرخ رشد پایدار مورد توجه قرار دهیم.

این تحلیل‌گر اقتصادی متذکر شد: نرخ رشد پایدار آن رقمی نیست که یک سال عدد ۸ و سال دیگر عددی منفی را نشان دهد و مطلوب است این درصد را به طور دائمی در عدد ۴ نگه داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>